0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 gösterim
Soru Cevap kategorisinde (8.5k puan) sordu

İrade, bir şeyi özlemek ve olmasını istemektir. İradeye hakim olmak, kişinin özlediği şeyi elde etmek ve istediği hedefe ulaşma gücüne sahip olmasıdır. Hedefine ulaşması ise, kişinin başarısıdır.

          Aslında iradesiz kimse olmaz. Her insanın nice istek ve özlemleri vardır. Fakat gerçek anlamda iradesine hakim olanlar pek azdır. Çünkü bir çokları isteklerine ve hedeflerine ulaşamadan umutsuz ve başarısız olarak yaşamaktadır.

Başarının ilk şartı, iradeli olmaktır. Bu şartların birincisidir. Hiç şüphe etme ki, hayat için herşeyden önce geleni iradeli olmaktır. Gevşekliğin, havailiğin, hoppalığın türlü türlü şekilleri ile, adına tembellik dediğimiz, sefalet şeytanı ve muvaffakiyet düşmanının sayıldığı biricik silah iradedir. İyilik yolunda iradeni kullanabiliyorsan, korkma, arkadaşın kötüsü semtine uğramaz. Karşında safsatacıların ağzı ötmez. Kötü örnekler, zehirli dillerini çıkarıp seninle alay etmez.

Tekrar edelim ki, insan zekası ve bilgisi ile değil, ancak iradesi ile insandır. Zeka ve bilgi az çok hayvanda da vardır. Fakat hususiyle, ahlaki manada irade, canlı uzviyetler dizisinin son halkasını teşkil eden, insana mahsus bir kudret ve imtiyazdır. İrade yalnız insanı hayvandan değil, aynı zaman da insanları birbirinden ayıran ve aralarında üstünlük ve aşağılık farkları yaratan yegane ruhu kuvvettir. 

Etrafına bak, gördüğün üstün insanlar bunu hep iradelerinin kuvvetlerine borçludurlar. Tarihte şerefiyle yer almış ve ün kazanmış şahsiyetlerin hepsi bunun irade silahı ile feth etmişlerdir. Bu bir kaidedir ve istisnası yoktur. Basit zekalı az bilgili hatta bilgisiz insanlardan muvaffak olanlar çok az görülür.

Sevgi şiddetten daha güçlüdür.

İnsan sevdiğinden korkar ama korktuğunu sevemez.

Sevgi kendiliğinden ortaya çıkmaz, sevginin koşullarını hazırlamamız gerekir.

Nefret sadece sevginin olmadığı yerde yeşerir.

Gerçek sevgi tükenmez. Onu ne kadar verirseniz o kadar çok alırsınız.

İnsan doğasının en derin ilkesi takdir edilmeye duyulan iştahtır.

Her insan iltifattan hoşlanır.

İnsan korktuğuna sadece itaat eder, ama sevdiği için canını verir.

Sevgi insanlar arasındaki mesafeyi kapayan bir köprüdür.

Kalp ancak, kalple satın alınabilir. Fırtınaya karşı herkes penceresini kapar.

 Sevgi ve acıma insanlık vasfıdır. Hiddet ve şehvetse hayvanlık vasfı.

Sevgi fiili hizmet etmeyi, dinlemeyi, empatiyi, takdir etmeyi, desteklemeyi gerektirir.

irade nedir ? ile ilgili görsel sonucu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
3 Kasım 2018 Soru Cevap kategorisinde Soru Cevap (340 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
3 Kasım 2018 Soru Cevap kategorisinde ceren1885 (13.8k puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
3 Kasım 2018 Soru Cevap kategorisinde ceren1885 (13.8k puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
3 Kasım 2018 Soru Cevap kategorisinde ceren1885 (13.8k puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
3 Kasım 2018 Soru Cevap kategorisinde ceren1885 (13.8k puan) sordu
 
Omu Alışveriş www.OmuAlisveris.com
Facebook Grubu · 38.030 üye
Gruba Katıl
www.iyikotuyorum.com SORU ? CEVAP ! YORUM ) TARTIŞMA PLATFORMU SİTEMİZE ÜYE GİRİŞİ OLMADAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.
 
iyi Kötü Yorum Soru Cevap Sitesi. Sitemiz üzerindeki Kategoriler Bölümündeki Sorulan Sorulara olumlu olumsuz düşüncelerinizi paylaşmanıza vesile oluyor.Gerçekleri yansıtacak şekilde cevap verirseniz yapmış olduğunuz yorumlar sayesinde kişiler doğru bilgilere ulaşmış olacaktır.Size faydalı veya faydasız olan karşılaştığınız her hangi bir olumlu veya olumsuz olayı sitemizin -BİR SORU SOR- Kısmından Sorarak doğru bilgileri yorumlayıp tartışarak neler yapmamız konusunda fikir sahibi olmamıza insanların şikayetlerini ve başına gelen iyi yada kötü deneyimlerini bizimle paylaşıp bizlerinde bu hatalara düşmemesi için önlem almamıza vesile olacak bir site tasarladık.Yapacağınız her yorum insanları yönlendirecektir lütfen gerçekleri yazıp doğru bilgileri paylaşalım. Türkiye'nin Soru Cevap Yorum Tartışma Platformu www.iyiKotuYorum.com Soru veya Görüşleriniz için E-Mail iyiKotuYorum@Hotmail.com SsvSP.jpg

4.1k soru

415 cevap

7.9k yorum

500 üye

Kişisel veya Kurumsal Telif hakkı doğura bilecek içerikler sitemizde onaylanmıyor.. Lütfen Soru cevap bilgi alışverişi gibi paylaşımlarda bulunun... on freevisitorcounters.com
...