Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

Kredi ile ev nasıl alınır ? 2021

Kredi ile ev nasıl alınır ? 2021

kredi ile ev nasıl alınır ? 2021 yılında kredi ile sıfır daire veya 2. el daire nasıl alınır ?
Sıfır daire almak için öncelikle almak istediğiniz evin tapusu ile birlikte kredi çekmek istediğiniz bankaya konut kredisi için başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yapmadan konutun durumu hakkında müteahhitten bilgi almanız gerekiyor. Konut kredi için uygun mu yada kaç tl kredi için uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.
Müteahhit ile yapılacak anlaşma üzerinde kredi çekme limiti kredi sonrası tapu işlemleri için ödeme bilgisi sağlandıktan sonra ilk anlaşma yapılır.
Müteahhit veya daire sahibi tarafından verilen tapu ile bankaya başvuru yapıyorsunuz. Eğer o bankanın maaş müşterisi değil iseniz maaş bordrosu ile başvuru yapmanız gerekiyor. Bankaya başvuru yaptıktan 1 gün sonra exper konutu krediye uygun olup olmadığını kontrol etmek için denetlemeye gidiyor.Exper raporunu 72 saat yani 3 gün içerisinde hazırlıyor ve bankaya rapor ediyor. Kredi onayı olumlu yada olumsuz cevabı 3 gün sonra sizlere bildiriliyor.

Banka krediyi onayladıkan sonra banka sizi imza işlemleri için tekrar çağırıyor ve onaydan sonra tapu işlemleri için banka sizin adınıza tapudan randevu alması için tapu masrafı dask ve diğer ücretleri ödedikten sonra banka sizin adınıza tapudan randevu alıyor.
Tapu ücreti anlaşmanıza bağlı olarak evin kredi satış bedeli üzerinden %4 olarak sizden alınmaktadır. Fakat anlaşma üzerinde bir çok sıfır dairede bu ödemeyi alıcı kişiler tarafından hepsi tahsis ediliyor.Normalde ise tapu ücretlerinin yarısı alıcı yarısı satıcı tarafından karşılanmaktadır ama bir çok müteahhit veya satıcı bunu kabul etmeyip anlaşmalarını alıcı üzerinden gerçekleştiriyor.

Randevu mesajı tarafınıza ulaştıktan sonra konutu alacak kişi ile satıcı aynı saat tapuda buluşuyor ve sıra alıyor. Sıra saati geldikten sonra satıcı ve alıcı akit odasına çağırılıyor orada imzalar atılıyor. 5 10 DAKİKA içerisinde tapu seneti alıcı kişiye tekrar içeri çağırılaraktan teslim ediliyor.

Tapu alıcı kişiye teslim edildikten sonra müteahhit veya satıcı kişi parasını alması için tekrar bankaya birlikte giderek tapunun alıcıya geçtiği beyan edilir bu beyandan sonra alıcının hesabındaki blokeli kredi ücreti satıcının hesabına aktarılır. 

Tapu alıcıya geçmeden bankadan çekilen kredi satıcının hesabına geçmiyor. 
Örnek bir satış yapmak gerekirse 2020 yılı için bir müteahhit yapmış olduğu konut üzerinden sizlere 250000 tl kredi imkanı sunuyor fakat evi 350 bin lira üzerinden satışa çıkarıyor ise bunun üzerinden sizlere bir hesap çıkaracak olursak.

250000 Tl onaydan sonra banka sizden 1000 tl expertiz ücreti , 1275 tahsis ücreti , 3000 civarı sigorta prim tahsilatı 2 kalemde , 250 tl civarı ( konutun m2 hesabına bağlı olarak ) işte bunlar çekilen kredinin masrafı olarak sizden kesilecektir. Yani 250000 kredi çekildiğinde sizden kesilecek olan ücret ortalama 5000 ile 6000 tl arasında olacaktır.

Çekilen kredi dışında 100.000 tl elden ödeme yaptığınız takdirde geriye daireyi almak içinm tapu masrafı kalıyor. Tapu masrafı ise sizden direk alınacak olursa 250000 tl lik bir daire için yaklaşık olarak 11000 tl olarak 2020 yılın kasım ayı için ödenecek ücret karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla