Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 1

Eve yeni gelen muhabbet kuşu nasıl alıştırılır?

Eve yeni gelen muhabbet kuşu nasıl alıştırılır?

Eve yeni gelen muhabbet kuşu nasıl alıştırılır? Yeni ortama geçiş yapan kuş bir kaç gün temas edilmeden ihtiyaçları karşılanır.

Muhabbet kuşu bir kaç gün içinde bulunduğumuz odayı yeri benimser fakat sürekli yer değişmeyen bir ortamda kalması gerekir yani bir odadan diğerine geçiş yapmayın olduğunuz yerde sabit kalsın ki bir an önce bulunduğu yeri benimsesin.

Muhabbet kuşu ortama alıştıktan sonra sahibine ve ev halkına alışması gerekir.

Sahibi olarak ihtiyaçlarını karşılarken normal sesi Tonu ile ona seslerek bu işlemleri yapın. Kendinize alıştırmak için ne yavaş ne hızlı hareket etmeden normal hareketler ile kafesin üstünde elinizi tutarak bu durum en az 5 dakika sohbet edin.

Her odaya girdiğinizde bir kaç dakika elinizi kafes üstüne yanına koyarak kuşu korkutmadan bu şekilde adını söyleyin ve konuşturmak istediniz kelimleri tekrar edin.

Muhabbet kuşu 1 ay en az bazen 2 ay bu şekilde davranın sabırlı olun korkutmadan sürekli elinizi kafese tutarak onunla konuşun fakat bir aydan sonra kafes içinde elinizi sokun kuşa fazla yanaşmadan bir hafta bunu günde 2 3 tekrar 5 dakikalık zamanla yapın. 

1 hafta sonunda kuşa yavaş yavaş elinizi yanaştırın kaçtığı yerde kalın ilerki zamanda ya elinize atlar yada tam yanaşmanıza müsade eder.

Bu durum en kritik viraj bu şekilde acele etmeyin en az 3 hafta bu şekilde ileri gitmeden sevin yani 3 ay içinde kuş eve ve size alışmış olacaktır.

Muhabbet kuşunun alışma süresi bu fakat kuş kafesten ne zaman çıkartılır? Muhabbet kuşu en az 1 ay kafeste kalması gerekir. İlk başta eve ve size alışması gerekir.

Muhabbet kuşu 1 ay kafeste kaldıktan sonra sabahları dışarı çıkarın.

Genelde kafes civarında olur bazen kafese iner su içer yem yer bazen hiç inmez siz yem yemesi ve su içmesi için kafesin üstüne koyabilirsiniz ihtiyaçlarını mandal takın düşmesin.

Muhabbet kuşu kafese girmesi sorun olabilir acele etmeyin mutlaka yem için girer hatta sabah açın aksama kadar dışarıda kalsın. Muhabbet kuşu kafes etrafında olacağı için bu şekilde kafese alıştırma yapin eğer kafese koymak isterseniz ışıkları kapatın dışardan bir ışık ile daha rahat yakalarsınız.

Kuş size alışması normal olarak 4 ayı bulur konuşması ise 9 aylık ilgilenme süreci ile değişir.

Muhabbet kuşu cereyan almayan yerde olması gerekiyor yem sorunu varsa yulaf verin ve asla kafes içinde uzun tutmayın.

Parça parça bilgi verdim sorusu olan yazabilir.

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla