Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

kedi yaşı özellikleri nelerdir ?

kedi yaşı özellikleri nelerdir ?

İRAN KEDİSİ FİYATLARI SAHİBİNDEN SATILIK İSTANBUL

 

Kedi Yaşı özellikleri hakkında bilgi : Türkiyede çok az bulunur yavru 0 ile 10 yaş arası kediler istediğiniz renk ve tarzda kedi bulabilirsiniz.

İran Ke

disi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzunve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

   İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da, aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

   Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen göz akıntısı, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kıtık oluşumu, deri problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir. Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

   İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir. Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır. İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki  iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla