Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 1

Kedilerin üreme yaşı kızgınlık dönemi ne zaman?

Kedilerin üreme yaşı kızgınlık dönemi ne zaman?

Kedilerin üreme yaşı kızgınlık dönemi ne zaman? nasıl hareket ederler? Neler yaparlar?

Dişi kedi anatomik özellikleri hakkında sadece veteriner yardımı alın bu dönem oldukça hassas geçen bir zaman dilimidir.

 Dişi yetişkin kedi dostlarımız mevsimsel proöstrus gösterirler. Mevsimsel proöstrus, mevsime bağlı kızgınlık göstermesi demektir. Kedilerin çiftleşme davranışları ve çiftleşme olgunluğuna ulaşması yaş, ırk, ısı, ışık ve canlı ağırlığı faktörlerine bağlı olarak değişir. Bu süreç 7-12 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Kediler kızgınlığa girdikten sonra çiftleşmezse 3-15 gun sonra tekrar kızgınlığa girer. Çiftleşirse ve 1. ovulasyon şekillenmemişse 3-15 gün sonra tekrar kızgınlık gösterir. 2.ovulasyon şekillenmişse;

 a) Gebelik yoksa yalancı gebelik şekillenir. 30-35 gün sürer ve tekrar östrus gösterir. 3-15 gün sonra tekrar kızgınlık gösterir.

b) Gebelik varsa 65 gün sürer. Süt verme dönemi 45-50 gün sürer. Süt verme döneminden sonra kızgınlık tekrar devam edebilir yada anöstrus başlar. Ovulasyonun gerçekleşebilmesi için 4 den fazla çiftleşme olması gerekir.

 Kedilerde kızgınlık belirtileri olarak sürekli miyavlama, kalça kaldırma, kendini sevdirme, yerde takla atma ve yuvarlanma, beli kamburlaştırma ve sürtünme davranışları görülür. Bu süreç 6-9 gün kadar sürebilmektedir. 

Daha fazla bilgi almak için www.ozeldogusvet.com adresimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla