Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 1

Köpek aşıları nelerdir ne zaman uygulanır?

Köpek aşıları nelerdir ne zaman uygulanır?

Köpek aşıları nelerdir ne zaman uygulanır?

Köpekler için aşı takvimi Tarihleri ve hangi aşıları ne zaman ve ne için yapılacağı sizlere bilgi verilerek yazılmıştır.

Köpek besleyen herkes veteriner kontrolünde baştan sona tek bir veteriner hekime dayalı sağlık kontrolü yaptırması köpekler açısından daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Aşıların uygulanma amacı virüslerin oluşturabileceği hastalıklara karşı canlının savunma mekanizmasının geliştirilmesidir. Kullanılan aşılar bu hastalık etkenlerinin yani virüslerin zayıflatılmış veya tamamen etkisiz hale getirilmiş formlarından oluşur.

 Köpek sağlığında ülkemizde kanuni olarak yapılması zorunlu olan aşı hayvan sağlık zabıtası kanununda belirtildiği üzere sadece kuduz aşısıdır. Ancak köpek sağlığının riske edilmemesi adına tüm aşıların zamanında yapılması büyük önem arz etmektedir. 

Rabies (Kuduz) aşısı: 12-16 haftalar arasında uygulanması önerilmektedir. Sonrasında yıllık tek doz aşı uygulamaları yeterlidir.

Karma aşısı: 6- 8 haftalar arasında karma aşısı ilk dozuyla uygulanması önerilmektedir. Köpeklerde karma aşısı çok önemli olup distemper, hepatitis, parainfluenza ve parvovirus etkenlerine karşı koruma sağlar. Karma aşısının yeterli bağışıklığı sağlaması için 2 hafta aralıklarla 3 doz yapılması önerilmektedir. Sonrasında yıllık tek doz aşı uygulamaları yeterlidir.

- Parvovirüs ( kusma, ishal, dışkıda kan görülmesiyle karakterize ölümcül bir hastalığın etkenidir.)

- Distemper: Köpek gençlik hastalığı (Solunum, sindirim, sinir sisteminde etkisini gösteren, yavru köpeklerde ölüm oranı yüksek olan bulaşıcı viral bir hastalığın etkenidir.)

- Adenovirüs- Tip 2 ( Daha çok solunum sisteminde hastalık yapmaktadır." İnfeksiyöz Tracheobronşitis veya Kennel Cough" olarak adlandırılan köpek öksürüğü hastalığının etkenlerinden biridir)

- Parainfluenza ( Üst solunum yollarında enfeksiyon oluşturan öksürük ile kendini gösteren hastalığın etkenidir.)

- Leptospira Canicola (Böbreklerde bozukluk yapan kanlı ishal ve sarılık meydana getiren bakteriyel bir hastalığın etkenidir).

Lyme aşısı:  Kenelerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde uygulanması tavsiye edilir.  Sonrasında yıllık tek doz aşı uygulamaları yeterlidir.

Bronchine Aşısı: Etkeni Bordetella bronchiseptica bakterisi olan, Kennel Cough- Köpek boğmacası olarak bilinen, üst solunum yollarında enfeksiyon oluşturan kronik öksürükle karakterize bulaşıcı bir hastalığa karşı uygulanan aşıdır.Enjeksiyon ile deri altına uygulandığında 3 hafta sonra tekrarının yapılması gerekmektedir. Sonrasında yıllık tek doz aşı uygulamaları yeterlidir.

Corona Virus Aşısı: İştahsızlık, kanlı- mukuslu ishal, kusma meydana getiren viral bir hastalığa karşı koruma oluşturur. Sonrasında yıllık tek doz aşı uygulamaları yeterlidir.

6-7 Haftalık

Genel Kontrol + İç ve Dış Parazit Uygulaması (2 Ayda Bir Tekrarlanır)

 

8 Haftalık

Genel Kontrol + Karma Aşısı I. Doz

 

9 Haftalık

Genel Kontrol + Corona Virus Aşısı I. Doz

 

10 Haftalık

Genel Kontrol + Bronchine Aşısı I. Doz

 

11 Haftalık

Genel Kontrol + Karma Aşısı II. Doz

 

12 Haftalık

Genel Kontrol + Corona Virus Aşısı II. Doz

 

13 Haftalık

Genel Kontrol + Kuduz Aşısı (3 Aydan Küçüklere Uygulanmaz)

 

14 Haftalık

Genel Kontrol + Karma Aşısı III. Doz

 

15 Haftalık

Genel Kontrol + Bronchine Aşısı II. Doz

1 yaştan sonra sonraki her yıl için yetişkin köpeklerde;

1 Karma Aşı

1 Corona Virus Aşısı

1 Bronchine Aşısı

1 Kuduz Aşısı

Aşı takvimi veya köpek sağlığı hakkında bilgi almak için www.ozeldogusvet.com web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla