Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 1

Muhabbet kuşu nasıl bakılır?

Muhabbet kuşu nasıl bakılır?

Muhabbet kuşu nasıl bakılır? Yavru kuşu nasıl beslenir? Kafes tercihi nasıl olur ? 

Muhabbet kuşu oldukça hassas bir yapıya sahiptirler... Fakat her biri farklı özelliklerde olur. 

Muhabbet kuşu almadan önce büyük bir kafes seçin, kafesin demirleri dikine olmasın çünkü kafes içinde rahat tutunamaz ve kuş rahat hareket edemez.

Suluk ve yenlikler fazla derin olmasın tulum fazla bir önemi yok fakat yemlik fazla derin olursa yemlerin kalıntıları ile alttaki yem karışır daha çok yem israf olur.

Kafesin kurulumu yapıldıktan sonra dileyen yemler etrafı kirletmesin diye tül çekilebilir.

Muhabbet kuşu seçimi yaparken bu kuşun cinsi ve ırkı çok önemlidir.

Doğada normal bir muhabbet kuşu 10-15 yıl yaşarken ev ortamında 5 ile 7 yıl anca yaşıyor bazı durumlarda 4 yıla kadar düşüyor.

Muhabbet kuşunu aldıktan sonra bakımı çok önemlidir.

Şimdi kafes seçimini yaptık içini donattık ve kuş seçimi yaptık eve geldik.

Evde daha önce belirlediğiniz kuş için bir alan olması gerekiyor çünkü kuş bu alana alışacak ve sürekli olan da yaşayacak.

Muhabbet kuşunun yavru da olsa büyük de olsa yaşayacağı ortamda sizi alışması için 15 güne ihtiyacı var bazı durumlarda bu bir aya çıkıyor bu sizin ilgi ve alakanız ile alakalı bir durum.

Muhabbet kuşunun temel ihtiyaçlarını alırken yem seçimini sürekli aynı yemi alarak yapın yemi sürekli değiştirmeyin çünkü ıslah olabilir ıslah olunca yemden kesilme sonrası daha büyük sorunlara yol açabilir.

İlk günlerde yem yemeyen kuşlar için çeşitli yemler kafes içinde ayrı yerlere koyun. Örnek bir tarafına normal yem diğer tarafına yulaf koyun.

Muhabbet kuşlarına su verdiğinizde kaynatılmış su doğal su vermeyeyim çeşmeden akan suyu dinlendirip her gün değişerek verin.

Muhabbet kuşu kafesinde iken 15 günlük çıkarmadan kafesin üstünde elinizi tutarak sevin bu durumu her yanına gittiğinizde Yapin elinizden korkmaması için bu çok önemlidir.

Kafese eve ve size alıştıktan sonra dışarı çıkarın.

İlk başta dışarı çıkan kuş içeri girsin diye acele etmeyin gerekirse 5 6 saat dışarda kalsın acikinca o kafese girer girmiyorsa kafesin üstüne su ve yemi çıkarın kafese alışsın. 

Muhabbet kuşu kafese girsin diye acele etmeyin her gün bunu yapin şahsen benim muhabet kuşum sabah 09:00 kafes dışını istiyor açıyorum sonra akşam 20:00 da kendisi giriyor mesai yapıyor.

Aklınıza gelen soruları yazarsanız bildiğim kadar cevaplarım.

 

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla