Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

Muhabbet kuşu yem yemiyor

Muhabbet kuşu yem yemiyor

Muhabbet kuşu yem yemiyor neden nasıl düzelir ? Yem yemeyen kuş hastadır diyemeyiz fakat uzun süre yem yemez ise hastalanacaktır demektir. Yem neden yemez öncelikle yem değişimi sırasında veya sizin görmediğiniz kurtcuklar ve yem bozuk ise yem yemez örnek olarak normal yem yemiyorsa denemek amaçlı kuşa yulaf verin yiyorsa anlayın ki yemde sorun vardır aldığınız yeri ve yem markasını değiştirin ve yemler genellikle 1 hafta içinde cam kavanozda ve hava almayan yerde saklanırsa bozulur genellikle az az haftada bir yem almanız gerekir sıcak havalarda kış aylarında ise 2 haftada bir alabilirsiniz. Muhabbet kuşu yem yemiyor ise yulaf koyduk ve düzeldi sonrasında yem markası ve aldığınız yeri değiştirdinizde yem yemeye başlıyorsa sorun yok fakat kuş hala yem yemiyor ise hastalık başlangıcı devamında kuş titremeye başlar gözleri kapatır kabarır halsizleşir su içmez hemen bu durumda veterinere durumu anlatıp ilaç başlanması gerekir.
Kuş hastalandığı anda veteriner desteği almazsanız kuş 1 2 hafta içinde ölebilir.
Veteriner 2 adet ilaç verecek antibiyotikleri 1 adet tek damla ağız yolu ile kuşa verilecek diğeri ise suya katılacak 1 damla günde 1 doz olarak. Fakat sizlere önerim 3. 2 bir suluk ile supravit bebek vitamin ilacı günlük 5 damla suya katılarak ilaç yanına ekleyin kuş 2 suluktan mutlaka içecektir daha cabuk iyileşmesi için bunu yapın.
Kuş düzelene kadar ilaçları kesmeyin 1 hafta gerekirse 3 hafta ne zaman tam anlamı ile düzeldi tek supravit 1 hafta daha kullanın fakat 2 suluktan birinde 2 damla supravit diğerinde saf çeşme suyu kullanın. Bu esnada yemlik en az 2 çeşit olsun birinde yulaf diğerinde yem olacak şekilde yaklaşık 1 ay içerisinde kuş düzelecektir acele etmeyin sabredin. Sorusu olan yorum kısmına yazabilir.

muhabbet kuşu halsiz TIKLA

 

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla