Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

Kene nasıl çıkarılır ?

Kene nasıl çıkarılır ?

Kene nasıl çıkarılır ? Isırılmış kene ile kendimize gelmiş olan hastanın bedene yapışık vaziyette olan keneyi çıkartmanın en ehemmiyetli yollarından birini anlatacağım.
Öncelikle keneyi çıkaracak olan doktor veyahut şahıs, tabi ki bunun doktor olmasını seçenek ediyoruz, kesinlikle file bekçisi giymek zorunda. Zira bunu çıkaran şahsa de bu kene ifrazatı ve başka dokuları bulaşabilir ve keneyi çıkaran şahsa de bu hastalık sirayet edebilir.
Kenenin çıkarılması yerine kalifiye penset diye tanımladığımız cerrahi set var. Bu cerrahi seti açıyoruz, bu cerrahi setin içerisinde kalifiye kargaburun diye tanımladığımız burnu eğik olan pensetleri seçenek ediyoruz. Fakat bu imkânlarımız yok ise arazide, piknikte olan tek bölgedeyse defa kolay tek cımbızla da bu işi gerçekleştirebiliriz.
Özel penset seti yok ise cımbız kullanılabilir
Evet, bu penseti alıyoruz ve kenenin yapışık bulunduğu noktaya dik tek şeklinde kenenin beden ile ilişki ettiği en alt noktaya kadar bunu yaklaştırıyoruz. Başka bir deyişle cilde ilişki ettiriyoruz. En alt noktadan tutmalıyız ki kenenin baş bölümü cildin içerisinde olmasından onu bir bütün durumunda çıkarabilelim.
Şimdi burada yapılacak ilk hareket keneye meblağ tutmaz çekmeyeceğiz. Evvel keneyi pensetimiz veyahut cımbızımızla ilişki edeceğiz. Ilişki ettiğimiz lâhza bu kene cilt içindeki baş bölgesindeki vantuzlarını çekiyor. Başka bir deyişle dışarıdan ikaz sunarak vantuzlarını geriye çekmesini sağlıyoruz.
Kene yorulup vantuzlarını perva cilt içerisine tutunacak tek noktası kalmıyor ve ondan ardından da dik tek şeklinde başka bir deyişle dik açıyla bulunduğumuz yüzeye yukarıya doğru fakat adeta tek çivi çıkarıyormuş gibi sağa sola hareketlerle fakat dik tarafta bu yolla çıkarıyoruz.
Keneyi tüm durumunda çıkarmalı
Burada emel keneyi tek tek beden durumunda çıkarmak. Başka bir deyişle orada tek kafasını, bacağını bırakmamamız gerekiyor. Ne kadar tüm durumunda çıkarırsak bu hastalığın bulaşma tehlikesini o kadar azaltmış oluyoruz.

ilk gece korkusu nasıl yenilir ? TIKLA

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla
Son Cevaplar