Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

Meme kanseri nedir belirtileri nelerdir ?

Meme kanseri nedir belirtileri nelerdir ?

Meme kanseri nedir belirtileri nelerdir ? Nasıl anlarım ? Tedavi dönemi nasıl ? 

Meme kanseri tek hastalıktır. Kanser hastalığı diye tanımladığımız hastalıklardan tek tanesi. 200'ün üstünde kanser türü yer alıyor ve her tek kanser türü kendisine has davranışlar geliştiriyor. Akciğer kanseri değişik, kolon kanseri değişik, beyin kanseri farklı; meme kanseri de bunlardan biri.
Kanser hastalıklarının bazı ortak özellikleri var. Bunun yerine onlara ortak tek isim, kanser ismi veriyoruz.
Kanserlerin ortak özellikleri
1. Alakalı yerde artan hücreler doğrulusunda tek kitle oluşuyor. Hücreler çoğalırken, bedenimizdeki başka hücrelerden bağımsız olarak kanserli hücrelerde çoğalma denetimsiz şeklinde gerçekleşir. Gereksinim yokken, hücrelerin denetimsiz şeklinde çoğalması konusunda organdaki ur giderek büyüyor.
2. Orada artan hücreler alakalı organdan kopup farklı yerlere gidebiliyorlar kan yolu ile ya da lenf akımı ile. Denetimsiz tek şeklinde artan hücrelerin oradan kopup kan ya da lenf akımı vasıtasıyla farklı bölgelere sıçramasına metastaz ismi veriliyor. Bu sıçrama karaciğere, akciğere, kemiklere, beyine gidebiliyor.
3. Büyüyen tümör orijinal dokuyu, büyüdüğü uzvun kendini yansıtmıyor; kaotik bazı hücreler ile uzuv yapısını bozuyor.
Memede olan bu tümörlere meme kanseri ismi veriyoruz.
Meme kanserinin önemsememizin sebebi, kadında görülen en çok kanser türü olması. Meme kanseri bayanlarda görülen toplam kanser türlerinin 0'unu meydaan getirdiği yerine dikkate alınması lüzumlenen tek kanser türüdür.
Meme kanserinin tek başka ehemmiyetli özelliği ise tanı konulması defa basit tek kanser türü. Meme kanseri hem derli toplu kontrol hatta mamografi, ultrasonografi gibi tarama teknikleri ile tanı konulması defa kolay olan kanser türlerinden tek tanesi.
Meme kanserine erken aşamada tanı konduğunda, urun defa büyümediği aşamalarda, tümör bedenin başka organlarına sıçramadan tanı konabilirse, rehabilitasyonu defa basit tek kanser türü. Meme kanseri atlanıp ileri evrelere gidildiğinde rehabilitasyonu henüz zorlaşıyor.
Sonuç olarak meme kanserlerinin hepsinin rehabilitasyonu oldukça başarılı ve hayat oranları defa yüksek. Bu nedenden dolayı kanserden korkmadan gereklerini adına getirmek gerekiyor.
Meme kanseri belirtileri
Meme kanserinin en çok sendromu, memede tek kitle olması. Büyüyen hücrelerin meydaan getirdiği urun dışarıdan fark edilmesi. Bu bazen ele gelir, bazen ise el gelmez; bilhassa erken evrelerde ele gelmeyebilir.
Meme kanseri ile ilgili gayret gösteren doktorların istek ettiği ise meme kanserine değin henüz hiçbir sendrom yokken, tek tümör ele gelmezken, fark edilir tek sendrom yokkken tanı konması. Bu da fakat mamografi, ultrasonografi gibi tarama yöntemlerinin derli toplu olarak yapması ile mümkündür.
Meme kanserine erken tanı konabilmesi yerine 40 yaşından devasa kadınların senelik olarak meme ultrasonu ve mamografi çektirmesi gerekir.
Tümör dışındaki bir miktar daha düşük sık sık görülen belirtiler
- Meme başında kanlı akıntı
- Meme başında henüz evvel olmayan simetri sorunları, meme başının içe çekilmesi, çökmesi ya da biçim bozukluğu
- Meme derisinde yara ya da kızarıklık
- Meme derisinin portakal kabuğu tarzda ödemlenmesi
- Koltuk altındaki lenf bezlerinin büyümesi neticesi koltuk altında kitle oluşması
Memede kitle ve büyümeyi bayanın kendisinin fark etmesini evvelki dönemlerde defa ehemmiyet ediyor ve bu nedenden dolayı kadınları derli toplu olarak bayan gazetesi meme kontrolü ile ilgili bilinçlendirmeye çalışıyorduk. Birkaç senedir bundan vazgeçtik. Yalnız biz, Türkiye değil; bütün dünya vazgeçti. Zira işe yaramıyor. Inşa etmeyi, kendisini kontrol etmek isteyen tek bayana bunu memnuniyetle öğretiyoruz, gösteriyoruz sebep yapılacağını. Fakat lütfen kimse kendisini kontrol edemiyor, muayene edemiyor diye üzmesin. Hatta bunun yerine zorlamasın. Zira hatalı yere, tümör olmayan, kanser olmayan her şey fark edilip koşa koşa hekime gelinebiliyor, uykusuz geceler geçiriliyor. Fakat tek yandan da koca bir tümör başka doğrultuda hiç fark edilmeden büyüyebiliyor.
Meme kanserinin erken tanısı ve rehabilitasyonu yerine tarama yöntemleri ile derli toplu kontrollerin aksatılmaması gerekir. Fakat kesinlikle ki memedeki herhangi bir değişikliğe, tek şişliğe, sertliğe, akıntıya karşı duyarlı olunmalıdır.
Yıllık kontrollerin yanında memede herhangi bir şişlik, sertlik ya da akıntı görülürse de kesinlikle doktora başvurmak gerekir.
Memede kitlelerle alakalı sık karşılaştığımız yorumlardan kimileri, "ama bendeki kitle ağrıyordu" ya da "ama benim mememdeki kitle ağrımıyordu" ya da "elime tek kitle geliyor fakat bizim ailede hiç meme kanseri yok" tarzda oluyor. Fakat bunların hiçbirinin ehemmiyeti yok. Memede kansere bağlı olarak oluşmuş kitle, classic olarak ağrısız olsa da kimi şahıslarda ağrılı da görülebilir. Bu bizim açımızdan farklılaştırıcı tek kaliteyi değil.
Diğer mevzu ise meme kanserinin kalıtsal olup olmaması üzerine. Meme kanserlerinin fazlası, aileden bağımsız bireyin kendisinde olan tek hastalık. Bunun yerine meme kanserinin aile ile de ilişkilendirilmemesi gerekiyor.
Meme kanserinde riziko grupları
Meme kanserinin en devasa rizikosu bayan olmak. Bayan olmak tek başına meme kanseri olmak yerine riziko taşıyor. Meme kanserlerinin

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla