Anasayfa
Mesajlar
Hesabım
Chat'e Katıl
+ 0

Tuvalet eğitimi nasıl verilir ?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir ?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir ? Bebek (çocuk) beslenmeden sonra ortalama 2 saat sonra birlikte Tuvalete gidin.Tuvalette 5 dakika bekleyin bu esnada tuvaletini yapıyorsa bu süreçte eğitime devam edin fakat 5 dakikadan fazla beklemeyin çocuk inatlaşarak eğitim vermeniz zorlaşacaktır.
Çocuk tuvaletini yaptığı zaman merak ederek bakacaktır bu durumda bakmasına izin ve asla tiksindirecek sözler söylemeyin aksine güzel bir şeymiş gibide ifade etmeyin son olarak bu durum sonrasında afferin hadi el sallayalım diğer kakalar buluşsun diyebilirsiniz.

Tuvalet alışkanlığı kazanılırken alta kaçırma gibi kazalar pek çok kez meydana gelebilir.Bu durumda:
Olumsuz ve ani tepkiler vermeyin.
Kesinlikle cezalandırmayın.
Bazen böyle kazalar olabilir bir sonraki sefer tuvalete yetişeceğine inanıyorum gibi güzel cümleler sarf edin.
Temizleme esnasında mutlaka ona da görevler verin. Örnek olarak çamaşırlarını kirli sepetine atmayı ,Makinanın düğmesine basmak gibi.
Çocuk üzülmesin diye ona hissettirmeden ortalığı temizlemek yanlış bir hareket yanlış bir şey yaptığının farkına varmasını engellemiş olursunuz.Ona temizlenmesi gereken bir şey yaptığını ve temizlemenin kolay olmadığını birlikte yaparak görmesini sağlayın.

Tüvalet yaptığında büyük ödüller vermek ceza vermek kadar sakıncalıdır.Her tuvalet sürecini alkışla ve bir takım ödüllerle törene çevirmek eğitime ve sonraki sürece zarar verebilir.En güzel aferin başardın demek olacaktır.
Tuvalet yetişemez ise çocuk üstünü çıkarmaya çalışacaktır bu esnada ona aferin çok güzel çabaladın bir dahaki sefere yetişeceksin diye telkinde bulunun.

Daha fazla hakkında bilgi almak için BURAYI TIKLA

Yorumlar
Yorum Yap
Cevapla
Son Cevaplar